Öne Çıkan Makaleler


Güvenlik sistemi satın almadan önce nelere dikkat etmeliyim.? Yayınlandığı Tarih 12.10.2018 16:44


Güvenlik sistemleri genellikle tek bir üründen oluşmaz.Farklı işlevde bir çok ürünün birleşimden oluşur ve bu nedenle satın alma kriterleri tek ürünlere göre daha farklı olmalıdır.Öncelikle bir sistem ve aynı zamanda bir hizmet satın aldığınızı aklınızda bulundurmalısınız.

Sistemler birkaç farklı elektronik modülün birbirine bağlanması sonucu oluşur.Dolayısıyla tek bir ürüne göre değerlendirildiğinde arıza yapma oranı daha matematiksel olarak daha yüksektir.Satın alınırken bu durum dikkate alınmalıdır.

Tek bir cihaz örneğin bir televizyon fabrikada üretilir ve tüm elektronik değerler en ideal şekilde bilgisayarla ayarlanır.Bir sistemde ise bu durum farklıdır.Modüller kablolu veya kablosuz olarak birbirine bağlanarak oluşturulur.Tek bir ürüne göre çalışması daha değişkendir ve diğer faktörler kablo vs. sistemin tek ürünlere göre daha az stabil yapar.Bu nedenle servis ve hizmet ihtiyacı daha yüksektir.

Sistemlerin bakım gerekliliği tek ürünlere göre daha fazladır.Bu nedenle bir güvenlik sistemi satın alırken aslında bir hizmette satın aldığınızı göz önünde bulundurun.Servis desteğinden emin olmadığınız yerden sistem satın almayınız.

Satın alacağınız sistemin teknolojisi ile ilgili mutlaka araştırma yapın.Piyasada ucuza satılan sistemlerin çoğu aslında ithalatçı firmaların depolarında kalmış eski teknoloji sistemlerdir.Bu gibi sistemlerin artık üretimleri ve destekleri yoktur.Bu nedenle internette alışveriş sitelerinde çok ucuz fiyatlara satılmaktadır.

Aldığınız sistemin elektronik ve yazılım olarak güncelleme destekleri olmasına dikkat edin.Ucuza satılan birçok ürün noname diye tabir edilen anonim ürünlerdir.Bu gibi ürünlerin çoğunun seri üretimi olmadığı için güncelleme desteğide bulunmaz.Bu sebeple satın aldığınız sistem bir süre sonra kullanılmaz hale gelebilir.

Uluslararası bilinirliği veya kullanımı olan ürünlerden oluşan sistemler almanız güncelleme ve diğer destekler açısından önemlidir.

Kamera sistemleri satın alırken sistemin teknolojisi, çözünürlük ve depolama değerleri, kablolama ve altyapısı hakkında mutlaka bilgi alınız.Hizmet olmadan satın aldığınız sistemler daha sonra ya kullanılmaz hale gelir yada daha fazla maliyete sebep olabilir.

Piyasada özellikle alışveriş sitelerinde ucuza satılan kamera sistemleri genellikle kullanımdan kalkmış analog eski sistemlerdir.Bu sistemlerin üretimleri, desteği ve garantisi yoktur.Görüntü teknolojileri çok eskidir.Görüntü çözünürlükleri çok düşük ve ışık hassasiyetleri yoktur.Analog sistemlerin yerine şu anda analog hd yani ahd sistemleri kullanılmaktadır.Ahd sistemlerde tercih edeceğiniz çözünürlüğün 2MP-1080P altında olmamasını tavsiye ederiz.Daha düşük değerlerde aynı alanda 1 kamera yerine 2 kamera kullanmanız gerekebilir.

Hem kamera hemde kayıt cihazının aynı çözünürlük değerlerini desteklemesi gereklidir.1080p kamera 720p kayıt cihazına bağlandığında görüntü 720p olacaktır.Piyasada ucuza satılan ahd ya da ip sistemlerin çoğunda kayıt cihazı çözünürlüğü düşüktür.

Ucuz sistemlerle birlikte verilen harddisklerin çoğu refurbished hdd yani yenilenmiş harddisklerdir.Bu diskler yıllarda kullanıldıktan sonra yazılımsal bazı işlemlerden geçirilip tekrar satılır.Mekanik kısımları kısa süre sonra arızalanır ve kullanılmaz hale gelir.